PATİDEN KUYRUĞA

HİZMETLERİMİZ

İnsanlar gibi hayvanlarda diş hastalıklarına yakalanabilirler. Hayvanlar vahşi hayatta kendi dişlerini çeşitli yöntemlerle(sert ağaç, çiğ kemik, et, vb. kemirmek suretiyle) temizlerler, ama evde beslenen hayvanlar için ne yazık ki bu durum söz konusu değildir. Bu nedenle evde beslediğiniz evcil hayvanlarınızın diş ve diş eti hastalıklarına yakalanmamaları için, haftada bir düzenli olarak dişlerini ve diş etlerini fırçalamanız gereklidir. Bu sebeple, kedi ve köpekler için özel olarak hazırlanmış olan diş macunları ve diş fırçaları bulunmaktadır. Evcil hayvanlarınıza asla insanlar için hazırlanan diş macunlarını kullanmayınız. Dişleri fırçalandıktan sonra macunu da yuttukları için, macun içinde bulunan kimyasallar minik dostlarımızın zehirlenmesine neden olur.Minik dostlarımızın dişlerini fırçalarken zorlanmamak için bebeklikten itibaren alıştırılmaları gereklidir. Bu sayede ileride hem sizin hem de tüylü dostlarımızın rahatı garanti altına alınmış olur. Diş fırçalama rutini arasında ona alacağınız sert, kemirebileceği oyuncaklar ve bazı diş çubukları da diş ve diş eti sağlığını korur ve ağız kokusunu önler. Patiden Kuyruğa Pet Güzellik Merkezi olarak evcil hayvanlarınızın ağız bakımlarını en iyi şekilde yapıyoruz.

Kedi ve köpek besleyenlerin yapması gereken önemli işlemlerden biri de kulak temizliğidir. Kulak temizliği dikkatli bir şekilde yapılmadığında kulaklarda kir birikmesi sonucu enfeksiyon ve mantar türevleri meydana gelir. Evcil hayvanınızın kulak temizliği düzenli olarak yaptırdığınızda kulaklardaki mikrobik oluşumları ve iltihaplanmayı oluşmadan engelleyebilirsiniz.

Tırnak bakımı bir evcil hayvanın sağlığının koruması için gerekli olan bakımlardan biridir. Bir kedinin veya köpeğin tırnağı zamanında kesilmediğinde tırnak uzayıp kıvrılarak evcil hayvanınızın ayak parmaklarına basınç yapar ve yürümeyi zorlaştırır. Aynı zamanda uzayıp kıvrılmış bir tırnak parmakta batık yaparak yaralanma ve enfeksiyona neden olur.Zamanında aylık olarak kesilmeyen tırnaklar sertleşerek daha sonrasın da tırnak kesimini de güçleştirir ve kesim sırasında evcil hayvanınızın canının yanmasına sebep olur. Bunu önlemek için düzenli olarak iki haftada bir tırnak bakımı yaptırmak çok önemlidir. Patiden Kuyruğa Pet Güzellik Merkezi'nde evcil hayvanlarınızın tıraş ve banyo işlemleri sırasında tırnak bakımı da itina ile yapılır.

Banyo sırasında aromaterapi uygulaması masajla yapılarak evcil hayvanınızın rahatlamasını ve derisinin nemlenmesini sağlar.Müşterilerimizin isteğine göre özel yağ asitleri seçilerek banyo suyuna eklenir. Masaj ile yapılan bu uygulama evcil hayvanınızın hem uzun süre güzel kokmasını hem rahatlamasını hem de derisinin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlar.

Hayvanlar terleyemezler.Aynı bizlerde olduğu gibi yıkama ve kurulama sonrası evcil hayvanlarınızın daciltleri kurur ve gerilir. Bu durum onları aşırı rahatsız eder ve tıraş sonrasıkendilerini bir yerlere sürterek ya da bilinçsizce kaşınarak rahatsızlıklarınıdaha da arttırırlar. Bundan kurtulmanın ya da azaltmanın en iyi yolu onlarınderilerini tekrar nemlendirmektir. Merkezimizde aromaterapi banyo bakımısırasında evcil hayvanlarınızın derileri özel esanslarla nemlendirilerek bakımıyapılır.

Evcil hayvanlarınızın anal keseleri anüsün hemen iki yanında bulunur ve içlerinde anüs tarafından oluşturulan kötü kokulu bir sıvı bulundururlar.Normalde dışkılama sırasında bu sıvıları boşaltırlar.Fakat özellikle küçük ırklarda ve normalin üzerinde kilosu olan hayvanlarda ya da kalça kasları zayıf hayvanlarda, bu her zaman mümkün olmaz ve zamanla boşaltılamayan keseler şişer ve köpeğinizi-kedinizi rahatsız eder.Bu blokaj belirli problemlere yol açabilir.Bu rahatsızlığın belirtileri;köpeğinizin dışkıladıktan sonra poposunu yere sürtmesi, poposunun kötü kokması ve ulaşabildiği yere kadar ısırıp poposunu yalamasıyla anlaşılabilir.Zamanında müdahale edilmezse enfeksiyona sebep olur.
Anal kese boşaltımı uygulaması sadece belirtileri görüldüğünde uzmanlar tarafından yapılmalıdır.İçerideki enfeksiyon iyice temizlenmezse yayılarak devam eder.Sürekli ve düzenli yapılacak bir uygulama değildir.Sürekli uygulandığın da keseler zarar görebilir ve/veya hayvanınız da dışkılama da kaslarla patlatılamayabilir.
Merkezimizde önce genel kontrolü yapılan evcil hayvanlarınızın anal keseleri gerekli görülürse uzmanlar tarafından boşaltılıp temizlenir ve dezenfekte edilir.

Evcil hayvanlara, özellikle köpeklere banyo alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren kazandırılmalı ve banyonun zevkli bir olay olduğu tüylü dostumuza hissettirilmelidir. Patiden Kuyruğa Pet Güzellik Merkezi'nde şampuan sürmeden önce vücut ıslatılır, sırt çizgisi boyunca ince bir hat halinde şampuan dökülür,sonra köpürtülerek banyoya başlanılır. Daha sonra iyice durulanarak kurutulur.İyice durulanması önemlidir. Normalde köpekler ayda bir yıkanabilir ancak ev ortamında yaşayan köpeklerin 15 günde bir yıkanması tavsiye edilebilir. Evcil hayvanınızın çok sık yıkanması ve yanlış şampuan kullanılması derinin nemlilik oranını azaltıp normal yapısının bozulmasına neden olarak, çeşitli deri hastalıklarının oluşması için zemin hazırlar. O nedenle doğru şampuan seçimi ve iyi durulama - kurulama çok önemlidir. Uygun olmayan maddeleri terleyerek vücutlarından atamayacaklarını unutmamamız gerekmektedir. Yürüyüş dönüşü köpeklerin ayakları sadece temiz ıslak bir bezle silinmesi uygun olur. Patiden Kuyruğa Pet Güzellik Merkezi'nde köpeklerinizin deri ve tüylerinin temizliği için kuru şampuan / normal şampuan / ırka özel renk şampuanları / saç kremleri gibi yıkama ürünlerini kullanılır. Bilinenlerin aksine, evcil hayvanların banyo yapma sıklıkları hakkında belirli süre yoktur. İhtiyaçları olduğu zaman kısaca,kirlendikleri zaman yıkanabilirler.

Makas tıraşı evcil hayvanların tüylerinin uzayan kısımlarının makas ya da özel ayak takılmış tıraş makineleri ile ırk özellikleri de göz önüne alınarak ya da sahibinin isteği doğrultusunda tıraş edilmesidir. Ancak bu tıraş şekli, düzenli olarak taranıp-fırçalanan;vücudunun hiç bir bölgesinde keçeleşmiş tüy problemi olmayan ve düzenli olarak dış parazitlere karşı korunan hayvanlarda uygulanabilir. Keçeleşmiş, tüy yapısı bozulmuş ve deri problemleri başlamış evcil hayvanlarda bu tür tıraş sağlık açısından problem oluşturabilir.

Patiden Kuyruğa Pet Güzellik Merkezimizde tüylü dostlarınızın makine tıraşları özenle yapılır. Makine tıraşı özellikle mevsim dönümlerinde evcil hayvanınızı rahatlatır. Ayrıca evcil hayvanınızın canını yakmadan ileri derecede tüy topaklanmaları ve kıtıklardan da kurtulmalarını sağlar.Bu tıraş tekniği her hayvana uygulanmaz.Sıfır olarak tabir edilen ve 10 numara tıraş bıçağı ucuyla yapılan tıraş,merkezimizde uygulanmamaktadır.Amaç hem evcil hayvanınızın hem de sizin rahatlığınızı göz önünde bulundurmak ve dostunuzun aşırı sıcak ya da aşırı soğuktan etkilenmemesidir.Bu nedenle Patiden Kuyruğa ekibi olarak en kısa tıraşta, tüy uzunluğunun 5 mm. Olmasını tavsiye ediyoruz.

Evcil hayvanlarınızın ırk standartlarına göre yapılan yarışmalarda; ırkını temsil eden türün tüm karakteristik özellikleri dışında dış görünümü, tüy yapısı ve tüy uzunlukları da jüri için çok önemlidir. Bu nedenle Patiden Kuyruğa Pet Güzellik Merkezi’nde evcil hayvanlarınız makine tıraşı,makas tıraşı ve yolma tıraşla ırk özellikleri göz önüne alınarak yarışmalara hazırlanır. 

HİZMETLERİMİZ